MENU
WYDARZENIA
Dzięki władzom Miasta i Gminy Przysucha nasz klub w ramach nagrody za sukcesy spotrowe otrzymał porfesjonalny sprzęt sportowy. Dziękujemy za wsparcie i obiecujemy że będziemy godnie reprezentowali nasze miasto.

Tang Soo!

Jang Bong-długi kij. Jedna naibardziej powszechnych broni na świecie,używany w wielu stylach sztuk walk. Prosta lecz skuteczna broń w sprawnych rękach. Bong Długi kij ok 170-180cm wykonany z najlepszych odmian drewna potrafi być twardy jak metal.W Tang Soo Do od 7gup jest wymagana forma z kijem

E Chul Bong po polsku dwa kijki połonczone sznurkiem czyli popularne nunchaku. Podczas japońskiej okupacji Okinawy około 350 lat temu, zarządcy zabronili używania takich broni jak strzelba, miecz czy włócznia. W związku z tym Okinawańczycy zwrócili się w stronę karate i kobu-do (sztuki posługiwania się takimi brońmi jak bo, kij; sai, krótki sztylet z dwoma zębami przy rękojeści; kama, sierp; oraz surushin, linka z ciężarkami doczepionymi na obydwu końcach) w celu ochrony. Wiele broni kobu-do było narzędziami rolniczymi, które pomysłowi chłopi przekształcili w skuteczne narzędzia obrony. W tamtych czasach nunchaku był to przyrząd stosowany jako cep do młócenia ryżu (lub bicz do popędzania koni według innych opini), który dopiero później znalazł zastosowanie jako broń. Nunchaku było zrobione z dwóch kawałków twardego drewna połączonych linką zrobioną z włosów końskiego ogona (dzisiaj pałki połączone są linką lub łańcuchem.) Z racji swojego niepozornego wyglądu nunchaku było brane za zabawkę lub nieszkodliwy zestaw pałek.


Jang Tan Do szerzej znana pod japońskom nazwą Sai kolejna broń z Okinawy, powstała z przyrządu do flancowania sadzonek ryżu. Później zaadoptowana przez tamtejszą policje do obrony przed mieczem. W średniowiecznej Polsce był stosowany odpowiednik wschodniego sai - lewak, który podobnie jak sai służył do wytrącania i łamania broni siecznych. Trudna broń do nauki i obecnie raczej bez większego zastosowania praktycznego.

Net wywodzi się z sierpa używanego do ścinania ryżu i jest jedną z bronią kobu-do. Zwykle rączka jest drewniana a ostrze metalowe. Podobnie jak tonfa zazwyczaj używana w komplecie. Wojownicy ninja używali kusarigamy - odmiana tej broni z ciężarkiem na łańcuchu przymocowanym do rękojeści.

NOWOŚCI
OPIS
Strona ma na celu pokazanie czym jest Tang Soo Do.
Będe się starał również pisać o nowościach związanych z zawodami, obozami, seminariami oraz o wynikach naszych reprezentantów na róznego rodzaju zawodach i turniejach.


©by www.hwarang-przysucha.prv.pl.
Pomoc: Czyżyk
 All right Reserved webmaster: dawidd_5@o2.pl
szablony stron